Upiorna lalka ze „Squid Game” i policjanci z Mumbaju

Dowcipny jak policja z Mumbaju? Funkcjonariusze z tego miasta robią furorę na Twitterze, a ich posty błyskawicznie stają się viralami. W jednym z ostatnich wpisów, bazując na grze „Czerwone światło, zielone światło” z serialu Squid Game, przypominają, jak ważne jest stosowanie się do sygnalizacji świetlnej na drodze.

Koreański serial Squid Game to streamingowy fenomen – tylko w ciągu pierwszych 28 dni od premiery obejrzała go rekordowa liczba 111 mln widzów. Znają go więc już chyba wszyscy, na wszelki wypadek przypomnę jednak, że fabuła opowiada o zebranej na odludziu grupie życiowych przegranych. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu: większość bohaterów straciła bowiem gigantyczne pieniądze poprzez hazard. Niezależnie od przyczyny finansowej ruiny, wszyscy bez wyjątku są zadłużeni po uszy, a jedynym sposobem na uniknięcie katastrofy jest zwycięstwo w tajemniczych zawodach. Aby tego dokonać zawodnicy grają w dziecięce zabawy, tyle że z „drobną niespodzianką”: przegrywasz = giniesz.

Pierwszą grą jest „Czerwone światło, zielone światło”, podczas której gigantyczna lalka-robot mówi do uczestników po angielsku „Czerwone światło, zielone światło”. Gracze mają do niej dobiec, mogą to jedna zrobić tylko podczas „zielonego światła”. Jeśli ktoś poruszy się po słowach „czerwone światło”, zostaje wyeliminowany i zastrzelony. Przerażająca zabawa, jak się jednak okazuje można ją kreatywnie i w dobrym celu wykorzystać. Udowodniła to policja z Mumbaju, która poprzez ten serialowy wątek próbuje szerzyć świadomość na temat zasad ruchu drogowego w mieście.

Na oficjalnym koncie mumbajskiej policji na Twitterze policjanci zamieścili post o następującej treści: jesteś „frontmanem” swojej „gry” na drodze: możesz uchronić się przed wyeliminowaniem. Zatrzymaj się na czerwonych światłach. Post okrasili odpowiednimi hasztagami (#SafetyNotAGame #EliminateSpeedGames) i krótkim fragmentem z serialu Squid Game. W ciągu kilku godzin post zyskał ok. 2,5 tys. wyświetleń, a na przestrzeni kolejnych dni stał się viralem.

Mieszkańcy Mumbaju nie byli zaskoczeni, wiedzą już bowiem, że ich policja nie ma problemu z kreatywnością. Nieszablonowym podejściem do komunikacji z internautami wykazuje się od początku drugiej, dramatycznej w przebiegu, fali pandemii koronawirusa. Ich dowcipne tweety, mające wesprzeć mieszkańców miasta w czasie przymusowej izolacji, bazowały zarówno na kulturze hinduskiej, jak i zachodniej popkulturze. W maju policjanci wykorzystali popularność kultowego serialu Friends, a konkretnie nakręconego po latach odcinka specjalnego Friends. Reunion. Na Twitterze napisali: spotkaj się ponownie ze swoimi F.R.I.E.N.D.S, ale dopiero po ostatnim sezonie # COVID19, dobrze? Wystarczyło 7 godzin, by post zebrał ok. 53 tys. polubień, setki komentarzy i miano najbardziej cool tweeta w ostatnich dniach. W lipcu natomiast mumbajscy funkcjonariusze użyli odniesienia do Harry’ego Pottera, aby przypomnieć ludziom o znaczeniu noszenia maseczek. Wykorzystali do tego kadr z filmu Harry Potter i Książę Półkrwi po niewielkiej interwencji grafika – widniał na nim mistrz eliksirów, profesor Horacy Slughorn w maseczce, wręczający podobną maseczkę Harry’emu. Do tego komentarz: Trochę Felix Felicis i maseczka pod ręką, by zapewnić ci bezpieczeństwo przed koronawirusem.

Odniesienia do kultury indyjskiej, obecne w tweetach policjantów z Mumbaju, są zrozumiałe raczej dla rodowitych Indusów, cechuje je jednak ten sam błyskotliwy humor. W piątek, z okazji hinduskiego święta Daśahra, o którym pisaliśmy TUTAJ, funkcjonariusze zamieścili obrazek przedstawiający Ramę walczącego z Rawaną przy pomocy Brahmāstry – najbardziej niebezpiecznej broni, stworzonej przez samego Brahmę. Owa broń to coś w rodzaju łuku, Rama na mumbajskiej grafice wyrzuca z niego jednak nie strzały, a…strzykawki. Policjanci opatrzyli post komentarzem: szczepienia to nasza najpotężniejsza „brahmāstra” w walce z demonicznym wirusem.

Jeden z użytkowników Twittera, udostępniając post nawiązujący do Friends. Reunion, napisał: dowcipny, jak policja z Mumbaju. Niedługo stwierdzenie to może wejść do języka potocznego jako pełnoprawne powiedzonko.

Blanka Katarzyna Dżugaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s