Eid al-Fitr: święto zakończenia postu w islamie

Eid al-Fitr obchodzony jest dla upamiętnienia końca miesiąca postu i trwa trzy dni. Jego nazwa oznacza dosłownie „święto zakończenia postu”. W sobotę Sąd Najwyższy Arabii Saudyjskiej ogłosił, że niedziela będzie ostatnim dniem Ramadanu, a tym samym Eid al-Fitr rozpocznie się w poniedziałek, 2 maja.

Święto Zakończenia Postu obchodzone jest w pierwszych dniach miesiąca szawwal – podobnie jak w przypadku wielu innych świąt muzułmańskich jego data jest ruchoma, wyznacza się ją bowiem na podstawie kalendarza księżycowego. Niegdyś wpatrywano się w tym celu w niebo, by zaobserwować półksiężyc, czyli księżyc między nowiem a pierwszą kwadrą, wyznaczający datę rozpoczęcia święta. Do dziś, zresztą, do rzadkości nie należy widok Arabów penetrujących niebo domowymi (umieszczanymi często na dachach domów) teleskopami. Do wyznaczenia daty Eid al-Fitr używa się jednak obecnie przede wszystkim nowoczesnej technologii komputerowej – na jej podstawie wiadomo, że w tym roku Święto Zakończenia Postu przypada 2 maja. W Arabii Saudyjskiej Komitet Obserwacyjny Półksiężyca Sądu Najwyższego zorganizował sesję w celu ustalenia początku miesiąca szawwal na ten rok – oczywiście, poprzez obserwację księżyca. W sobotni wieczór członkowie komitetu nie widziała żadnych śladów tego satelity i uznali, że niedziela jest 30. dniem ramadanu w tym roku, a poniedziałek pierwszym dniem Święta Zakończenia Postu.

Poranna modlitwa w Iranie

Eid al-Fitr to pierwszy dzień, w którym muzułmanie wracają do normalnego trybu życia i przerywają dzienny post wymagany podczas świętego miesiąca ramadan. Jedno pozostaje jednak bez zmian – Święto Zakończenia Postu, tak jak cały ramadan, wiąże się ze zwiększoną hojnością. W dzień poprzedzający Eid al-Fitr, a w każdym razie przed pierwszą poranną modlitwą już w dzień święta, muzułmanie powinni złożyć Zakat al-Fitr – specjalną, świąteczną jałmużnę na cele charytatywne. Nie jest ona obowiązkowa, choć mile widziane przez Boga, a jej kwota zależy od dobrej woli i zasobności portfela darczyńcy.

Poranna modlitwa z okazji Eid al-Fitr

Święto Zakończenia Postu zaczyna się od lekkiego śniadania, a następnie wizyty w meczecie i wspólnej modlitwy o świcie. Różni się ona dość istotnie od zwykłej modlitwy, m.in. ilością wykonywanych ruchów. Dopiero po niej można zacząć rodzinne spotkania – rzecz jasna odbywające się przy suto zastawionym stole. Wśród potraw dominują tradycyjne dania regionalne na bazie mięsa oraz słodycze – nie bez powodu Święto Zakończenia Postu nazywane jest Słodkim Świętem. Prezenty także się pojawiają – z okazji Eid al-Fitr wręcza się je głównie dzieciom, choć nie tylko. Jakie to upominki? Przede wszystkim nowe ubrania i pieniądze, panią domu można też obdarować kwiatami.

Świąteczny posiłek
Świąteczny posiłek

Eid al-Fitr to czas radości i zabawy, ale też wdzięczności (głównie wobec Boga) oraz wzajemnego pojednania – przebaczenia winowajcom i szukania przebaczenia u tych, których samemu się skrzywdziło. To także czas solidarności z innymi – zwłaszcza tymi, którym gorzej powiodło się w życiu. W tekście o ramadanie, który można przeczytać TUTAJ, pisałam że organizacje charytatywne przygotowują specjalne kolacje ramadanowe dla bezdomnych i innych potrzebujących osób. Podczas Eid al-Fitr również się o nich nie zapomina – w jadłodajniach, meczetach i punktach pomocy wolontariusze organizują posiłki dla tych członków społeczeństwa, dla których los był mniej łaskawy.

Blanka Katarzyna Dżugaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s