Pszczelarka północy: Saudyjska gospodyni domowa stała się królową miodowego biznesu

Silna kobieta może wszystko – twierdzi Norah Shawi Al-Shimmari i podbija branżę zdominowaną przez mężczyzn. Od czterech lat z sukcesem zajmuje się pszczelarstwem – zaczynała od jednego ula, dziś ma ich pięćdziesiąt, a marzy o setkach. Jej wzorem jest pierwsza pszczelarka z Arabii Saudyjskiej Hanaa Al-Alamai.

Pszczelarstwo w Arabii Saudyjskiej to dopiero rozwijająca się branża. Szacuje się, że w kraju tym pracuje ok. 4 tys. pszczelarzy, posiadających 700 tys. uli. Rocznie wytwarzają oni ok. 3,5 tys. ton miodu, co pokrywa jednak zaledwie 26 proc. ogólnego zapotrzebowania. W efekcie Arabia Saudyjska co roku importuje prawie 10 tys. ton tego produktu – głównie z Europy, Iranu, Turcji, Australii oraz USA. Główną przeszkodą w rozwoju pszczelarstwa jest klimat. Zimy są w Arabii Saudyjskiej dość chłodne – w najzimniejszym miesiącu roku, czyli w styczniu, temperatura spada nawet do -7 st. C. Cieplej zaczyna się robić w marcu, przy czym „cieplej” to delikatne stwierdzenie – w porównaniu z Polską w Arabii Saudyjskiej wiosną jest wręcz gorąco. Najcieplejsze miesiące to maj, czerwiec, lipiec i sierpień, gdy słupek rtęci sięga 40 st. C. Te wahania temperatury zmuszają pszczelarzy do corocznego poszukiwania różnych obszarów żerowania dla swoich pszczół. Najbardziej odpowiednimi obszarami do hodowli tych owadów w królestwie Saudów są górskie rejony na południowym zachodzie m.in. Taif, Baha i Assir. Latem i zimą temperatury wynoszą tam odpowiednio 20-28 st. C i 9-14 st. C. Zimą niektórzy pszczelarze zabierają swoje pszczoły do Tihamy, ciepłego regionu przybrzeżnego.

Saudyjskie pszczelarstwo to branża tradycyjnie zdominowana przez mężczyzn. Dlaczego? Cóż, wymaga siły fizycznej i nieco koczowniczego trybu życia, co zdaniem tamtejszych mężczyzn nie pasuje do kobiet. Norah Shawi Al-Shimmari udowodniła jednak, że płeć nie jest w tej pracy żadną przeszkodą. Silna kobieta może osiągnąć wszystko i odnieść sukces w każdej branży – uważa 38-letnia matka sześciorga dzieci. I jest żywym przykładem na prawdziwość tych słów.

Norah mieszka w regionie Hail w północnej Arabii Saudyjskiej, a pszczelarstwem zajęła się przed czterema laty. Wcześniej długo interesowała się tą branżą – do tego stopnia, że kupiła ul i zaczęła poznawać królestwo pszczół i tajniki pszczelarstwa. Uczyła się pod okiem doświadczonych, zawodowych pszczelarzy, działających w tej branży od wielu lat. O dziwo, jej pasja i zdolności zyskały jej szacunek męskich kolegów – Norah twierdzi, że chętni uczyli ją od samych podstaw i wyjaśniali, jak krok po kroku, pokonywać przeszkody i rozwiązywać problemy. Kobieta korzystała także z porad z fachowych platform internetowych. Zaczynała skromnie – od jednego ula, ale też chodziło jej wyłącznie o rozwijanie pasji, a nie biznesu. Z czasem jednak jej pasieka powiększyła się do 50 uli, a Norah zaczęła dostarczać swój miód członkom rodziny. To właśnie najbliżsi przekonali ją do przekształcenia hobby w biznes – tak powstała marka miodu Al-Shawi. Dziś Norah jest uznaną pszczelarką – twierdzi, że w jej wiosce jest wielu rolników, ale nie ma pszczelarzy i to właśnie zadecydowało o jej sukcesie. Przez kolegów po fachu nazywana jest z sympatią Pszczelarką Północy.

Norah, jako jedyna pszczelarka w regionie Hail, została uhonorowana przez Abdula Rahmana Al-Fadhliego, Ministra Środowiska, Wody i Rolnictwa. Była też jedyną kobietą wśród 33 pszczelarzy, którzy wzięli udział w Hail Honey Festival 2021 na początku listopada. Impreza ta pomaga pszczelarzom promować swoje produkty i zwiększać możliwości inwestycyjne. Jej firma oferuje obecnie 11 produktów: 8 rodzajów miodu oraz 3 rodzaje pyłku pszczelego. Norah posiada pasiekę i farmę, na której sadzi wiele rodzajów roślin, by pszczoły miały skąd pozyskiwać nektar. Pracuje od świtu – wstaje razem ze swoimi pszczołami; w ciągu roku przenosi ule w różne miejsca, ale nie ma z tym problemu. Wręcz przeciwnie – marzy o rozszerzeniu działalności o setki uli i kolejne produkty w ofercie. Motywację do działania daje jej pasja, a inspirację – pierwsza w Arabii Saudyjskiej pszczelarka Hanaa Al-Alamai.

Blanka Katarzyna Dżugaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s