Arabia Saudyjska: aplikacja na smartfony pomoże kobietom monitorować ich stan zdrowia

Saudyjskie władze postanowiły zatroszczyć się o zdrowie i ogólne dobre samopoczucie kobiet. Od listopada Saudyjki będą mogły korzystać ze stworzonej specjalnie dla nich aplikacji, pomagającej m.in. w kontrolowaniu ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi oraz cyklu menstruacyjnego.

Arabia Saudyjska stara się być bardziej przyjazna dla kobiet. Czy wynika to z faktycznej zmiany w podejściu do kobiet, czy pragmatyzmu księcia Muhammada ibn Salman, następcy tronu i przewodniczącego Rady Gospodarki i Rozwoju? Chcę wierzyć w to pierwsze, faktem pozostaje jednak, że książę od dłuższego czasu podejmuje inicjatywy mające zmienić obraz Arabii Saudyjskiej jako kraju, w którym panuje najbardziej fundamentalny odłam islamu. Kobiety stanowią natomiast istotną część tych inicjatyw. Od kilku lat sukcesywnie wprowadzane są nowe regulacje prawne, dające Saudyjkom więcej swobody w codziennym życiu. Dzięki temu kobiety mogą m.in. mieszkać same bez męskiego opiekuna, prowadzić samochód i podróżować w pojedynkę. Teraz saudyjskie władze postanowiły zatroszczyć się o ich zdrowie i ogólne dobre samopoczucie – oczywiście w duchu nowoczesności, ku której Arabia Saudyjska pędzi z prędkością światła.  

Od 1 listopada Saudyjki będą mogły korzystać z nowej, stworzonej specjalnie dla nich aplikacji na smartfony. Jak twierdzą jej twórcy, apka ma zapewnić kobietom większą kontrolę nad ich zdrowiem i ogólnym samopoczuciem. Jakie ma do tego podejście? Holistyczne – zawarte w niej treści dotyczyć będą zarówno kwestii zdrowia ciała, jak i umysłu. Chodzi o umożliwienie pacjentom posiadania informacji na wyciągnięcie ręki, ale z bardziej wiarygodnego źródła niż popularny dr. Google. 

Nowa aplikacja pomaga w konstruowaniu zdrowej diety i podaje wskazówki odnośnie aktywności fizycznej. Według jej twórców są to jednak mniej istotne możliwości, jakie daje kobietom. Przede wszystkim bowiem aplikacja zawiera informacje na temat usług ginekologicznych, zespołu policystycznych jajników, płodności, zmęczenia i hormonów. Zawiera kalendarz i kalkulator cykli menstruacyjnych, funkcje śledzenia owulacji i dni płodnych, kontrolowania antykoncepcji oraz monitorowania przebiegu ciąży. Umożliwia także kontrolę ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi oraz regularności zażywania leków. 

Aplikacja dostępna będzie w Apple App Store i Google Play, zarówno w języku arabskim, jak i angielskim. W pierwszej kolejności zostanie udostępniona pacjentkom szpitala Międzynarodowego Centrum Medycznego w Dżuddzie. Na podstawie informacji zwrotnych od kobiet twórcy ocenią, które funkcje wymagają poprawy i dopiero po wprowadzeniu zmian udostępnią ją kobietom w całym kraju, a w przyszłości także na świecie. 


Jest to pierwsza tego rodzaju saudyjska aplikacja dedykowana kobietom, mimo że femtech, czyli technologia ukierunkowana na zdrowie kobiet, to w kraju Saudów prężnie rozwijająca się branża. Trudno się dziwić – jak pokazuje raport FemTech Market-Global Outlook and Forecast 2021-2026 sektor ten będzie rósł w rocznym tempie ponad 13 proc.  Do 2026 roku globalny rynek femtech związany ze zdrowiem ma osiągnąć wartość ponad 19 mld USD. Saudyjscy informatycy zwracają jednak uwagę, że większość aplikacji dedykowanych kobietom koncentruje się na kwestiach płodności i ciąży, tymczasem branża femtech w zakresie zdrowia powinna wyjść poza te ramy. Aplikacje powinny pomagać kobietom w każdym wieku, również w czasie menopauzy i po niej. 

Skąd tak gwałtowny rozwój technologii związanych ze zdrowiem w Arabii Saudyjskiej? To, oczywiście, element Vision 2030 – programu dywersyfikacji gospodarczej i reform, którego celem jest zmniejszenie uzależnienia kraju od ropy naftowej. Transformacja sektora zdrowia rozpoczęła się na początku 2021 roku, i ma koncentrować się na większej personalizacji usług medycznych i ułatwieniu ich świadczenia poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Eksperci podkreślają, że pod względem wdrażania technologii sektor zdrowotny pozostał daleko w tyle za bankowością i finansami.

Blanka Katarzyna Dżugaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s