Pierwsza muzułmanka na czele Międzynarodowego Instytutu Prasowego

Trzy razy pierwsza: pierwsza kobieta, pierwsza muzułmanka i pierwsza osoba spoza zachodniego kręgu kulturowego. Khadija Patel, dziennikarka z RPA, została szefową Międzynarodowego Instytutu Prasowego – najstarszej organizacji zajmującej się ochroną wolności mediów.

Międzynarodowy Instytut Prasowy (International Press Institute) to międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną wolności mediów oraz promowaniem standardów dziennikarskich. Powstała jesienią 1950 roku na Columbia University, z inicjatywy 34 dziennikarzy z 15 krajów. Obecnie ma siedzibę w Wiedniu i zrzesza ponad 2 tys. przedstawicieli mediów z ponad 120 państw z całego świata. W 2006 roku prezesem MIP został Piotr Niemczycki, jeden z założycieli Gazety Wyborczej i Agory. We wrześniu tego roku, podczas zgromadzenia ogólnego tej organizacji fotel prezesa, 35. z kolei, objęła pochodząca z RPA Khadija Patel. Zastąpiła ona Markusa Spillmanna, byłego redaktora szwajcarskiego Neue Zürcher Zeitung – pełnił on funkcję szefa MIP od 2018 roku, podczas gdy Khadija Patel była jego zastępczynią. Co w tym zaskakującego? Otóż Khadija Patel to pierwsza kobieta, pierwsza muzułmanka i pierwsza osoba spoza zachodniego kręgu kulturowego, która stanęła na czele MIP. We władzach organizacji zasiadają jeszcze dwie inne kobiety: Włoszka Barbarę Trionfi i pochodząca z Jordanii Etaf Roudan.

Khadija Patel
fot. International Press Institute

Kim jest nowa szefowa najstarszej organizacji stojącej na straży wolności mediów? Dziennikarką, co oczywiste, a konkretnie dziennikarką śledczą i to bardzo dobrą. Przez wiele lat pracowała jako reporterka śledcza dla południowoafrykańskich agencji informacyjnych Daily Maverick i City Press. Współpracowała także ze Sky News, BBC News, Quartz, Al-Jazeerą i The Guardian. Przez 3,5 roku zajmowała stanowisko redaktor naczelnej południowoafrykańskiego Mail & Guardian. O tym, jak istotne miejsce zajmuje na afrykańskim rynku medialnym świadczy fakt, że w 2017 roku trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi w Afryce magazynu New Africa Magazine. Zajmowała się najtrudniejszymi tematami regionu, m.in. konfliktem w Sudanie i Demokratycznej Republice Konga, nie bała się rzucać wyzwania rządowi swego kraju. Znana była ze swej odwagi i bezkompromisowości – nie bez powodu Barack Obama określił ją mianem nieustraszonej dziennikarki.

Nic dziwnego, że Khadija zdobyła zaufanie innych członków Rady i przejęła stanowisko prezesa. Jej bogate doświadczenie jako dziennikarki sprawia, że doskonale nadaje się do tej roli – powiedziała Barbara Trionfi podczas uroczystości ogłoszenia nowego prezesa.

Khadija Patel twierdzi, że dziennikarstwo to zawód słabo płatny, ale dający ogromną satysfakcję. Nic więc dziwnego, że od lat stara się wspierać młodsze pokolenia marzące o pójściu w jej ślady. Niewykluczone, że specjalnej pomocy, jako szefowa programów Międzynarodowego Funduszu na rzecz Mediów Publicznych w RPA, udziela dziewczętom – sama marzyła bowiem o dziennikarstwie już jako dwunastolatka, co nie było wcale tak oczywiste w kraju takim, jak RPA. Nowa szefowa MIP twierdzi, że w jej ojczyźnie dziewcząt raczej nie popychano w stronę kariery w mediach, co tylko potwierdza jej determinację i odwagę. Podczas zgromadzenia ogólnego MIP do zarządu wybrano jeszcze trzy inne osoby ze świata arabsko-muzułmańskiego: prezentera Al-Jazeery z Kataru, prezesa rozgłośni radiowej z Jordanii oraz eksperta ds. mediów i komunikacji z Palestyny.

Blanka Katarzyna Dżugaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s