Pierwsza pełnometrażowa saudyjsko-japońska animacja już w kinach. Obejrzą ją także europejscy widzowie

Saudyjski folklor i japoński know-how. W Rijadzie i Tokio miała miejsce premiera pierwszej pełnometrażowej animacji, będącej koprodukcją państwa Saudów i Kraju Kwitnącej Wiśni. Wkrótce, za sprawą niemieckiego dystrybutora, film The Journey obejrzą także widzowie w sześciu państwach europejskich. Już teraz jego producent chce stać się istotnym graczem na rynku światowej kinematografii.

Za produkcję The Journey odpowiedzialne są dwa lokalne przedsiębiorstwa. Pierwszym z nich jest Manga Productions – firma powiązana z założoną w 2011 roku Fundacją Księcia Mohammeda bin Salmana bin Abdulaziza, której celem jest wspieranie młodych saudyjskich talentów w czterech dziedzinach: edukacji, kreatywnych i cyfrowych mediów, technologii oraz kultury i sztuki. Działalność Manga Productions koncentruje się na produkcji animacji i rozwoju gier wideo. W 2017 roku firma nawiązała oficjalną współpracę z jednym z czołowych japońskich producentów filmów animowanych, czyli Toei Animation. Miała ona obejmować zarówno tworzenie filmów, jak i szkolenie saudyjskich filmowców i animatorów przez japońskich ekspertów.

Źródło: Manga Productions

Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem był serial Skarb drwala, wyemitowany w saudyjskiej i japońskiej telewizji oraz na platformach cyfrowych w 2018 roku. Produkcja liczyła 13 odcinków trwających po 20 minut każdy i opierała się na opowieściach zaczerpniętych z saudyjskiego folkloru. Przygotowana została w dwóch wersjach językowych: japońskiej oraz arabskiej – dziś ma łącznie ponad 100 mln wyświetleń.

Źródło: Manga Productions

Od razu po emisji pierwszego odcinka obie firmy zapowiedziały start prac nad kolejnym wspólnym dziełem, którym miał być pełnometrażowy film kinowy. Trwały one blisko dwa i pół roku, a ich efektem jest półtoragodzinny obraz The Journey, nakręcony przy użyciu animacji w stylu anime i jako pierwszy film saudyjski wykorzystujący technologię 4DX. Za reżyserię odpowiedzialny był Kobun Shizuno, który nadzorował pracę ponad 600 saudyjskich i japońskich twórców – co ciekawe, podczas gdy ze strony japońskiej nad animacją pracowali głównie najbardziej doświadczeni twórcy, to wiek saudyjskich artystów oscylował między 23 a 36 lat.

Źródło: Manga Productions

Akcja The Journey cofa widzów o ponad 1500 lat i opowiada historię Banu Aws – jednego z najbardziej liczących się plemion zamieszkujących starożytną Medynę. W filmie Manga Productions członkowie plemienia i mieszkańcy Mekki muszą chwycić za broń, aby wyzwolić siebie i swoje miasto spod władzy bezwzględnego generała. Fabuła nawiązuje do legend z Półwyspu Arabskiego – nad scenariuszem wspólnie pracowali eksperci japońscy i saudyjscy, co dla pierwszych z nich było sporym wyzwaniem. Obie strony podkreślają jednak, że starali się szukać raczej podobieństw w swych tradycjach i opowieściach niż różnic, tak aby ich dzieło łączyło obie kultury. W czerwcu tego roku film miał premierę w Rijadzie, Dżuddzie, Dubaju i Tokio – obecnie wyświetlany jest w kinach w dziewięciu krajach arabskich.

Źródło: Manga Productions

Manga Productions ma ambitne plany zostania liczącym się graczem na światowym rynku filmowym, a pokazanie The Journey na zachodzie to pierwszy krok w kierunku ich realizacji. Aby tego dokonać, w lipcu tego roku firma podpisała umowę z niemieckim koncernem Koch Media – jednym z czołowych dystrybutorów filmów i gier wideo. Z jego pomocą Saudyjczycy chcą zaprezentować swoją animację widzom w sześciu europejskich krajach: w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Luksemburgu i Liechtensteinie.


Blanka Katarzyna Dżugaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s