Saudyjski folklor i japoński know-how. W Rijadzie i Tokio miała miejsce premiera pierwszej pełnometrażowej animacji, będącej koprodukcją państwa Saudów i Kraju Kwitnącej Wiśni. Wkrótce, za sprawą niemieckiego dystrybutora, film The Journey obejrzą także widzowie w sześciu państwach europejskich. Już teraz jego producent chce stać się istotnym graczem na rynku światowej kinematografii.
Za produkcję The Journey odpowiedzialne są dwa lokalne przedsiębiorstwa. Pierwszym z nich jest Manga Productions – firma powiązana z założoną w 2011 roku Fundacją Księcia Mohammeda bin Salmana bin Abdulaziza, której celem jest wspieranie młodych saudyjskich talentów w czterech dziedzinach: edukacji, kreatywnych i cyfrowych mediów, technologii oraz kultury i sztuki. Działalność Manga Productions koncentruje się na produkcji animacji i rozwoju gier wideo. W 2017 roku firma nawiązała oficjalną współpracę z jednym z czołowych japońskich producentów filmów animowanych, czyli Toei Animation. Miała ona obejmować zarówno tworzenie filmów, jak i szkolenie saudyjskich filmowców i animatorów przez japońskich ekspertów.

Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem był serial Skarb drwala, wyemitowany w saudyjskiej i japońskiej telewizji oraz na platformach cyfrowych w 2018 roku. Produkcja liczyła 13 odcinków trwających po 20 minut każdy i opierała się na opowieściach zaczerpniętych z saudyjskiego folkloru. Przygotowana została w dwóch wersjach językowych: japońskiej oraz arabskiej – dziś ma łącznie ponad 100 mln wyświetleń.

Od razu po emisji pierwszego odcinka obie firmy zapowiedziały start prac nad kolejnym wspólnym dziełem, którym miał być pełnometrażowy film kinowy. Trwały one blisko dwa i pół roku, a ich efektem jest półtoragodzinny obraz The Journey, nakręcony przy użyciu animacji w stylu anime i jako pierwszy film saudyjski wykorzystujący technologię 4DX. Za reżyserię odpowiedzialny był Kobun Shizuno, który nadzorował pracę ponad 600 saudyjskich i japońskich twórców – co ciekawe, podczas gdy ze strony japońskiej nad animacją pracowali głównie najbardziej doświadczeni twórcy, to wiek saudyjskich artystów oscylował między 23 a 36 lat.

Akcja The Journey cofa widzów o ponad 1500 lat i opowiada historię Banu Aws – jednego z najbardziej liczących się plemion zamieszkujących starożytną Medynę. W filmie Manga Productions członkowie plemienia i mieszkańcy Mekki muszą chwycić za broń, aby wyzwolić siebie i swoje miasto spod władzy bezwzględnego generała. Fabuła nawiązuje do legend z Półwyspu Arabskiego – nad scenariuszem wspólnie pracowali eksperci japońscy i saudyjscy, co dla pierwszych z nich było sporym wyzwaniem. Obie strony podkreślają jednak, że starali się szukać raczej podobieństw w swych tradycjach i opowieściach niż różnic, tak aby ich dzieło łączyło obie kultury. W czerwcu tego roku film miał premierę w Rijadzie, Dżuddzie, Dubaju i Tokio – obecnie wyświetlany jest w kinach w dziewięciu krajach arabskich.

Manga Productions ma ambitne plany zostania liczącym się graczem na światowym rynku filmowym, a pokazanie The Journey na zachodzie to pierwszy krok w kierunku ich realizacji. Aby tego dokonać, w lipcu tego roku firma podpisała umowę z niemieckim koncernem Koch Media – jednym z czołowych dystrybutorów filmów i gier wideo. Z jego pomocą Saudyjczycy chcą zaprezentować swoją animację widzom w sześciu europejskich krajach: w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Luksemburgu i Liechtensteinie.
Blanka Katarzyna Dżugaj