Ahmedabad rowerową stolicą Indii?

Wśród wielkich indyjskich miast-molochów większość z nas z łatwością wymieni Delhi, Mumbaj, czy też Kolkatę. Niewiele osób wspomni o położonym w stanie Gudźarat Ahmedabadzie, który jest piątym co do wielkości miastem w Indiach i coraz częściej podawany jest za wzór, gdy chodzi o działania modernizujące i prośrodowiskowe w Indiach. W ostatnich dniach pojawiło się w indyjskich mediach kilka materiałów związanych z promowaniem przemieszczania się rowerami w Ahmedabadzie.

I znowu… rower nie jest środkiem komunikacji kojarzonym z Indiami. To nie riksza, nie pociąg. A jednak! Rowery były bardzo popularne wśród indyjskiej klasy robotniczej oraz biedniejszej inteligencji ze względu na wygodę (w indyjskich uliczkach) i niskie koszty. Oczywiście, modernizacja sprawiła, że popularność zyskały szybsze środki transportu: autoriksze, skutery, motory oraz samochody, których liczba w ostatnich latach w Ahmedabadzie dosłownie się podwoiła. Wyzwania środowiskowe, ekonomiczne i infrastrukturalne sprawiają jednak, że w wielu indyjskich miastach coraz życzliwiej spogląda się zarówno na stare rowery, niewyciągane z garaży od kilku(nastu!) lat, jak i na nowsze technologicznie rozwiązanie.

Rowerzysta z Ahmedabadu

Ahmedabad jest jednym z tzw. SmartCities – miast, które zostały wybrane kilka lat temu przez obecne władze jako miejsca szczególnie ważne, mające być flagowymi przykładami nowoczesności Indii. I rzeczywiście, pod wieloma względami Ahmedabad może być taką wizytówką. Mimo trapiących to miasto – tak, jak wiele innych miast – problemów z zatłoczonymi ulicami i niewyobrażalnym wręcz czasem przemieszczania się między różnymi jego częściami, władze gudźarackiej metropolii dokładają wszelkich starań, by ułatwić życie mieszkańcom. Ahmedabad ma jeden z najlepiej rozwiniętych systemów komunikacji miejskiej w Indiach. Niedługo oddane do użytku zostanie także metro. Ale problem nadal jest. Zarówno miasto, jak i obywatelskie inicjatywy starają się przekonać ahmedanabadczyków do rowerów.

Uczniowie wracający ze szkoły rowerem

Od 2013 roku funkcjonuje sieć wypożyczalni rowerów MYBYK. Projekt ten przede wszystkim opiera się na rowerach, które dostępne są w punktach przy głównych węzłach przesiadkowych. Przed pandemią był to dobry biznes… ale po pandemii jest… jeszcze lepiej. Otóż wielu Indusów z przyczyn zdrowotnych (i korzystając z nieco luźniejszych ulic) w czasie pandemii zaczęło korzystać z rowerów. Ten środek transportu zyskuje popularność. Co ciekawe – jak zauważa wielu komentatorów – rowery były dla Indusów do tej pory przede wszystkim hobby. Można było je zabrać na wyjazd poza miasto, ale nie pchać się z nimi na miejskie drogi, by dotrzeć do pracy. Teraz to się zmienia.

Mężczyzna czyszczący rower w Waranasi

Wypożyczalnie rowerów, również oparte o usługi abonamentowe, stają się coraz popularniejsze. Działacze rowerowi w Ahmedabadzie działają w ramach ogólnoindyjskiej kampanii Cycles4Change. Zorganizowano nawet wraz z władzami miasta olbrzymi przejazd rowerzystów przez miasto, by zaznaczyć swoją obecność i promować ten środek lokomocji. Wydaje się, że przynosi to efekty i rower zaczyna być postrzegany przez wielu mieszkańców miasta jako realna alternatywa. 

Uczestnicy imprezy rowerowej w Delhi

Ta droga do zdrowszych i czystszych Indii nie jest jednak usłana jedynie różanymi płatkami. Olbrzymim problemem jest miejska i drogowa infrastruktura. W wielu miejscach stan jezdni jest fatalny, o ścieżkach rowerowych można sobie pomarzyć. Brak też jakichkolwiek innych udogodnień. Każdy kto był w Indiach wie, jak wysokie i nieosiągalne nieraz nawet dla pieszych bywają krawężniki. Nie ma mowy, żeby przemieszczać się tam rowerami. Głównym celem cyklistów jest zatem w tej chwili wywalczenie u władz modernizacji infrastruktury.

Trzymamy kciuki. Rzeczywiście pod tym względem Ahmedabad staje się wzorem dla innych części Indii. Zarówno na poziomie – o dziwo wykazujących ten typ świadomości – władzy miejskiej, jak i samych mieszkańców. Niech Indie (i nie tylko!) biorą przykład.

Krzysztof Gutowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s